نمایش خبر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد ثبت‌نام از متقاضیان مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی در فارس

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد  ثبت‌نام از متقاضیان مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی در فارس
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از آغاز ثبت‌نام متقاضیان مشاغل خانگی در قالب "طرح ملی توسعه مشاغل خانگی" استان توسط جهاددانشگاهی، خبر داد.
سهراب مختاری بیان کرد: با توجه به آسیب‌های وارد شده به بسیاری از مشاغل براثر شیوع کروناویروس و شرایط ناشی از آن، لزوم توجه به الگوی توسعه مشاغل خانگی با هدف کمک به رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور، به عنوان یک ضرورت مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه‌ای، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وظیفه مطالعات فاز اول این طرح، شامل نیازسنجی، مزیت‌سنجی و ظرفیت‌سنجی مشاغل خانگی مبتنی بر الگوی توسعه این مشاغل را عهده‌دار شد و آن را اجرا کرد.

مختاری خاطرنشان کرد: در استان فارس نیز جهاددانشگاهی با بهره گیری  از  توان  پژوهشی  این نهاد و با  همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  و  سایر دستگاه‌های  ذی‌ ربط  استانی ، فاز  مطالعاتی  طرح  را  به  اتمام رسانده  و  آمادگی  خود برای شروع فازهای دوم و سوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، اعلام کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، فازهای دوم و سوم این طرح را شامل ثبت‌نام متقاضیان، غربالگری، راستی‌آزمایی، ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های تخصصی و اتصال شاغلان به بازار، اعلام کرد.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام در این طرح از روز پنج‌شنبه ۶ شهریورماه آغاز شده است و به مدت یک‌ماه ادامه خواهد داشت، گفت: متقاضیان واجد شرایط یعنی افرادی که دارای حداقل سن 18 سال تمام بوده، بومی استان فارس هستند و هم‌اینک به شکل تمام وقت شاغل نیستند، می‌توانند به سامانه inhb.ir که به همین منظور طراحی شده است، مراجعه و نسبت به تکمیل فرم‌ها و ارائه اطلاعات خواسته شده و ثبت‌نام اقدام کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس ادامه داد: بدیهی است پس از ثبت نام، جهاددانشگاهی نسبت به پایش و راستی‌ ‌آزمایی اطلاعات متقاضیان براساس دستورالعمل‌های مربوط اقدام خواهد کرد.

مختاری گفت: ظرفیت فارس بر اساس گزارش‌ وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری این استان، طرح‌های ملی اشتغالزای در دست اجرا و شاخص‌های متعدد دیگری تعیین شده است.

وی خاطرنشان کرد: نظارت دقیق بر اجرا و پیاده‌سازی طرح در فازهای مختلف، به عهده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و جهاددانشگاهی هر مرحله از کار را باید گزارش داده و آن را به تایید این اداراه کل برساند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس افزود: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی مبتنی بر آسیب‌شناسی طرح‌های پیشین، مطالعات کشورهای موفق و پیشرو در دنیا بوده و توسط دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی تهیه و پس از طرح در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، تصویب و آماده اجرا شده است.

مختاری تاکید کرد: توجه به بازار یا همان تولید مبتنی بر بازار، توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به تسهیلات، توجه بیش از پیش به پیشران‌های ملی، منطقه‌ای، استانی و محلی، شبکه‌سازی‌های افقی و عمودی استانی و ملی، توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازنگری در رشته‌های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته‌های نوین نظیر برنامه نویسی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، تولید انیمیشن و توجه به نقش و جایگاه نهادهای توسعه‌ای نظیر جهاددانشگاهی در پیاده‌سازی برنامه‌ها و سیاست‌های قانونگذار، از مهمترین ویژگی‌های شاخص در اجرای این طرح است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: با پیاده‌سازی موفق این طرح در فارس که نیازمند همراهی، همکاری و هم‌اندیشی بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی است، می‌توان شاهد نهادینه شدن سهم مشاغل خانگی در اقتصاد استان به ویژه در سال جهش تولید بود.

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۵۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید