نمایش خبر

سومین جلسه کارگروه اقتصاد،اشتغال و سرمایه گذاری استان فارس تشکیل شد

سومین جلسه کارگروه اقتصاد،اشتغال و سرمایه گذاری استان فارس تشکیل شد
جلسه کارگروه اقتصاد،اشتغال و سرمایه گذاری استان فارس به ریاست استاندار فارس‌و با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس،فرمانداران و روسای ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان های استان، مدیران بانکی، روسای تشکلات کارفرمایی، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، اتاق تعاون و انجمن صنفی کارفرمایی، تشکل کارفرمایی و صنعت و معدن در سالن شهید امامی استانداری فارس برگزار شد.

استاندار فارس در جلسه کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه گذاری  استان:

فرمانداران با جدیت جذب اعتبارات مرتبط با کرونا را پیگیری کنند

 

استاندار فارس گفت: فرمانداران شهرستان های استان باید با جدیت تمام تلاش خود را برای جذب اعتبارات مرتبط با کرونا از جمله حمایت از مشاغل آسیب دیده را پیگیری کرده و تلاش کنند حداکثر بهره برداری را از این ظرفیت به عمل آورند.

،دکتر عنایت الله رحیمی در جلسه کارگروه اقتصاد،اشتغال و سرمایه گذاری  استان با بیان این که طرح ایجاد 200 شغل توسط هر فرمانداری در سال گذشته و سالجاری معیار ارزیابی فرمانداران است ، اظهارداشت: برای تحقق اشتغال و تولید ثروت باید از همه ظرفیت های قانونی همچون قانون بودجه سالانه استفاده کرد.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با اشاره به این که پس از شیوع ویروس کرونا ، دستگاه های مسئول به هماهنگی و مدیریت استانداری به میدان آمدند و ابتدا تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در دستورکار قرار گرفت ، گفت: خوشبختانه هم اکنون استان فارس از اقلام بهداشتی اشباع شده است و اتفاقات خوبی به وقوع پیوست.

وی ادامه داد: با توجه به این که بسیاری از مشاغل در اثر نگرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا تعطیل و راکد شدند ، دولت تصمیمات خوبی برای حمایت از آنان و جبران خسارات گرفت که مدیران استان و فرمانداران موظفند تلاش کنند تصمیمات دولت و ظرفیت های ایجاد شده را برای حمایت از کسب و کارها و واحدهای تولیدی به کار بگیرند.

استاندار فارس با تاکید بر این که فعالیت های خرد و متوسط در این استان فراوان است و فعالیت زیادی برای شناسایی و جذب حمایت های قانونی از آنان لازم است صورت گیرد ، اظهار داشت: دستگاه هایی مانند میراث فرهنگی ، صنعت، معدن و تجارت ، ورزش و جوانان ، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی باید تلاش کنند با استفاده از اعتبارات قانونی از مجموعه کسب و کارهای زیرمجموعه های خود حمایت کنند.

۸۰۴۷۲ کارگاه با ۱۵۰ هزار شغل مشمول دریافت تسهیلات ویژه کرونا در استان شدند/۷۳۳۹۹ کارگر مشمول دریافت بیمه بیکاری در استان شدند/ فارس رتبه چهارم تسهیلات ابلاغی ویژه کرونا دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به شیوه نامه تسهیلات ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از ویروس کرونا گفت: بر اساس تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت؛ وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مکلف شد که امکان ثبت نام را برای کارفرما و همچنین ۱۴ رسته و ۵۵۰ شغل آسیب دیده از کرونا فراهم‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، سهراب مختاری در جلسه کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه گذاری  استان تصریح کرد: درحالی رسته و مشاغل آسیب دیده از کرونا شامل کارگاه‌های کوچک می شود که حدود ۷۰ درصد کارگاه های استان زیر سه نفر کارگر دارند و بنابراین می توان  از این ظرفیت استفاده کرد.

 

 

مختاری در تشریح شیوه نامه شرایط واحدهای کسب و کار مشمول دریافت تسهیلات گفت: کارگاه هایی که از سال گذشته تاکنون در همین مشاغل فعال بوده و باشند و همچنان به فعالیت خود ادامه بدهندو نیز لیست کارکردشان در اسفند ماه ۹۸ را به هر تعداد کار گر به تامین اجتماعی ارائه داده باشند مشمول تسهیلات می گردند . و ملاک پرداخت تسهیلات صرفاً تعداد نیرو در اسفند ماه 98 می باشد .

 

وی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد است و مدت بازپرداخت این تسهیلات با احتساب دوره تنفس ۲۴ ماه است که از ابتدای مهرماه سال جاری آغاز می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با بیان اینکه این تسهیلات خوشبختانه از محدودیت های متعارفی که در سیستم بانکی وجود دارد، معاف است؛ ابراز کرد: پرداخت دستمزد نیروی کار طی یک دوره ۳ ماهه ابتدای سال ۹۹ تنظیم شده و تامین بخشی از هزینه های عملیاتی در این زمینه در نظر گرفته شده است که بر اساس یک معیار به دست آورده اند.

مختاری با بیان اینکه در استان فارس قریب ۸۰ هزار کارگاه مشمول این موضوع است، تصریح کرد: فعالیت۸۰ هزار کارگاه درواقع برای قریب ۱۵۰ هزار نفر فرصت شغلی در استان فارس است که باید تلاش شود فرصت های شغلی حفظ شوند.

وی با بیان اینکه به مشاغل آسیب دیده از کرونا ۱۲ میلیون تومان به ازای هر کارگر بیمه شده در اسفند ماه و برای مشاغلی‌که جز ۱۴ رسته و با دستور ستاد مدیریت کرونا تعطیل گردیده اند به ازا هر کارگر بیمه شده در اسفند ماه ۱۶ میلیون تومان به کارگاه پرداخت می گردد

مختاری افزود: برای رانندگان مسافربری به ویژه رانندگان تاکسی مبلغ ۶ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که خوشبختانه درحال حاضر هم به سیستم بانکی معرفی شده اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با بیان اینکه تضامین مورد نیاز جهت تسهیلات ویژه کسب و کار ها محدودیت متعارف را ندارد؛ تصریح کرد: اما به هر حال تسهیلات تضامین و وثایق خاص خود را دارد که برای تسهیلات تا ۱۶ میلیون تومان فقط یک سفته یا چک به تشخیص بانک مورد تایید است، بین۱۶ میلیون تا ۴۸ میلیون تومان سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه یک ضامن ، بین ۴۸ میلیون تومان تا ۱۶۰ میلیون تومان سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه دو تا ضامن ،بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سفته متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه سه ضامن و ۲۰۰ میلیون به بالا بر اساس تشخیص بانک اقدام می شود که در این رابطه با توجه به همکاری حوزه اتاق تعاون دادیم و موافقت بخش صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در این قسمت کارفرمایانی که از ارایه تضامین مد نظر بانک عاجزباشند  می توانند از ظرفیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری هم استفاده کنند

مختاری خاطرنشان کرد: ۱۴ رسته مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستورانها، بوفه ها طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها و اغذیه فروشی ها، مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌، هتل آپارتمان ها، مجتمع جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی ،پذیرایی و تفریحی، خدمات بین راهی موزه ها که متولی این موضوع میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی است همچنین در حوزه حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری، هوایی ،جاده‌ای، ریلی و دریایی که متولی دستگاه اجرایی اداره کل راه و شهرسازی است در حوزه حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری که متولی شهرداری و استانداری است، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی که متولی ان هم وزارت میراث فرهنگی و هم سازمان حج و زیارت است.

وی ادامه داد: همچنین مراکز تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه که متولی آن وزارت صمت است به علاوه باشگاه ها، مجتمع های ورزشی تفریحی که متولی آن وزارت ورزش و جوانان است و مراکز و مجتمع‌های فرهنگی آموزشی، هنری و رسانه‌ای است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش و علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌ها هستند، مرکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی که متولی آن وزارت میراث فرهنگی و گردشگری صنایع دستی است و موسسات خصوصی دارای پروانه بهره برداری از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حوزه های درمانی و تشخیصی مانند آزمایشگاه ها و پاراکلینیک های فعال ، آموزشگاه رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه و واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادر گوشتی و مراکز تولید محصولات گلخانه‌ای سبزی و صیفی جات صادراتی، مراکز تولید و عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی که متولی آن سازمان جهاد کشاورزی است جز۱۴ رسته اسیب دیده و مشمول دریافت تسهیلات کرونا هستند.

مختاری با بیان اینکه متقاضیان تسهیلات می توانند با مراجعه به سامانه کارا اقدام به ثبت نام کنند؛ عنوان کرد: در حال حاضر تعدادی از پرونده ها روی میز بانک ها است و خواستار تسریع در روند پرداختی ها هستیم.

وی در ارتباط با توزیع استانی تسهیلات برای کسب و کارهای به شدت آسیب دیده گفت: استان فارس رتبه چهارم از تسهیلات ابلاغی را و بعد از تهران، اصفهان و خراسان رضوی را دارد  و متقاضیان می توانند از بین ۲۰ بانک یک بانک را انتخاب کند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس با اشاره به تقسیم بندی کارگاه ها و کارگران‌مشمول قانون کار گفت: براین اساس ۲هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات تقسیم بندی می شود

مختاری افزود: اخرین گزارش تعداد15033 کارگاه با اشتغال 24741نفر ثبت نام و تعداد 9346کارگاه ،با 14951 نفر اشتغال برای بررسی ارسال گردیده است.

وی در رابطه با متقاضیان بیمه بیکاری نیز گفت: از    ۲۷۳۱۴کارگاه کارگران آن متقاضی بیمه بیکاری شدند که ۷۵۴۹ کارگاه در حوزه صنعت، ۱۷۰۳۵ در حوزه خدمات، ۱۰۷۱ و ۱۶۵۹ اظهار نشده بوده است.

مختاری خاطرنشان کرد: از این تعداد ۸۸۶۰۱ متقاضی و مشمولین ۷۳۳۹۹ بوده است و تا الان بیمه بیکاری اسفند پرداخت و فروردین و ادیبهشت تا چند روز آینده پرداخت می شود.

 

 

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۶
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید