نمایش خبر

رئیس اداره آسیب های اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس :

رئیس اداره آسیب های اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس :
طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی جامعه کارگری در کارخانجات/ ارتقا توانمندسازی و فرایند دست یابی به سبک زندگی سالم
رئیس اداره آسیب های اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به اینکه شاغلین بخش بهداشت حرفه‌ای به عنوان سفیر سلامت اجتماعی در کارخانجات نامیده می‌شوند؛ تصریح کرد: براین اساس تمام کارخانه‌ها مکلف هستند که در شناخت آسیب های اجتماعی و پیشگیری فعالیت اثربخشی داشته باشند و با توجه به شناخت آسیب های اجتماعی در حوزه کانون خانواده و جامعه هدف کارگری برنامه های توانمندسازی را اجرایی کنند.

رئیس اداره آسیب های اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکهفعالیت سفیران سلامت اجتماعی در قالب ارتقا توانمندسازی و اجرای فرایندهای دست یابی به سبک زندگی سالم فعالیت های مستمر و اثربخشی را اجرایی خواهند کرد؛ عنوان کرد:اداره آسیب های اجتماعی و مشاورین حوزه آسیب شناسی و سلامتی بمنظور اجرای طرح پیشگیری از طلاق و آسیب‌های اجتماعی ناشی از رفتارهای پرخطر ؛ آسیب های نوپدید با کمک سفیران اجرای سلامت اجتماعی به ابعاد مختلف سلامت اجتماعی توجه خواهد نمود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، منیژه پاداش نیک؛  با اشاره به اجرای طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی در کارخانجات با حضور مشاورین حوزه سلامت اجتماعی عنوان کرد: در این طرح دوره های آموزشی به نمایندگان اداره آسیب های اجتماعی در کارخانجات با هدف تربیت مربی و مددکار اجتماعی آموزش داده می شود.

وی افزود: با آموزش های هدفمند صورت گرفته با ارتقای سطح سواد سلامت اجتماعی بنوعی مکانیزم های دفاعی در حوزه سلامت روان را بهبود بخشید . بدین ترتیب آسیب های اجتماعی که در اجتماع شایع است را با مشارکت مردمی کاهش داد.

پاداش نیک اظهار کرد: با توجه به بازدید و با بررسی‌هایی که از کارخانجات انجام شده است آموزش ها به صورت فردی ؛ چهره به چهره صورت می‌گیرد و یا اینکه از طریق برنامه "زوم" آموزش کامل ارائه می شود.

وی با بیان اینکه این طرح از استان فارس آغاز شده است،ابراز کرد: طرح مشاوره و ارتقای سطح سواد سلامت اجتماعی در راستای پیشگیری و شناخت آسیب های اجتماعی در کشور هنوز اجرایی نشده است و اگر به وزارتخانه ارسال کنیم اولین استانی هستیم که این طرح را اجرا می کند.

پاداش نیک خاطرنشان کرد: در حوزه حمایتی از حوزه تخصصی پیشگیری از آسیب های اجتماعی طبق سند های حمایتی طرح برنامه های اجرایی و مدیریتی اجرا می شود و همچنین در حوزه حمایت از مستمری بگیران استان فارس طرح و برنامه های حمایتی را با کانون بازنشستگان پیگیری کردیم که اجرایی شده است.

وی با اشاره به ارتباطات موثر با گیرندگان خدمات به صورت آنلاین و پاسخگویی به سوالات گروه‌های آسیب‌پذیر در طول شبانه روز عنوان کرد: در این راستا و به منظور جوابگویی به مشکلات یارانه‌بگیران مستقیم با وزارتخانه به صورت آنلاین پیگیری و حل کردیم.

رئیس اداره آسیب های اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: طبق آمار روزانه به طور متوسط۱۰۰۰ مشکلات یارانه‌ای مانند عدم ثبت یارانه سرپرست خانوار یا جداکردن یارانه زوجینی به دلیل طلاق و فوت راهنمایی صورت گرفته است تا خانوارهای مشمول بتوانند از بسته حمایتی معیشتی بهره مند شوند.

پاداش نیک با اشاره به ورود ویژه در حوزه اقشار آسیب پذیر از جمله کارتن‌خواب‌ها و خانواده‌های بدسرپرست، بی‌سرپرست و خودسرپرست اظهار کرد: در این زمینه جلساتی را با بهزیستی برگزار کردیم و راهکارهای مشترکی را اجرایی کردیم.

وی افزود: در حوزه مشکلات اصناف و اتحادیه‌های کارگری نیز به صورت ویژه ورود یافتیم و از نزدیک مشکلات اصناف بررسی شد.

پاداش نیک خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه مشکلات زنان سرپرست خانوار با اراجاع به مدیرکل امور بانوان استانداری فارس تسهیلاتی پرداخت شد.

وی تصریح کرد: در حوزه سالمندان و سلامت اجتماعی نیز در قالب همکاری با کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران مسائل مشکلات این گروه را پیگیری و راهکارهای اجرایی آن را انجام دادیم.

رئیس اداره آسیب های اجتماعی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به شرایط فعلی شیوع کرونا نیز گفت: با همکاری که کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران به صورت مدون دارند آموزش های خودمراقبتی و پیگیری های ارتقای سلامت به ویژه در شرایط حساس فعلی در اولویت قرار گرفته است .

پاداش نیک خاطرنشان کرد: بمنظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی بایستی با برنامه های مشارکت پذیری درون سازمانی و برون سازمانی توانمندسازی جامعه هدف را ارتقا بخشید.

وی یادآور شد: بدین ترتیب سال پیشرو با رویکرد ارتقای سطح مشارکت اجتماعی بمنظور دست یابی به ارتقای مولفه های سرمایه اجتماعی و فرهنگی حائز اهمیت است و فرهنگ پیشگیری از آسیب های اجتماعی و آسیب های نوپدید با ارتقای سطح سواد سلامت اجتماعی رابطه مستقیم و کاربردی دارد .


۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۵۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید