نمایش خبر

استاندارفارس در دیدار نمایندگان تشکل های کارگری:

استاندارفارس در دیدار نمایندگان تشکل های کارگری:
کارگران موتور محرکه تولید در کشور هستند / پیگیر مطالبات بحق و قانونی کارگران هستیم / تعداد اندک کارگران مبتلا به کرونا نشان دهنده تعهد کارگران و کارفرمایان است / کارگران نقش اصلی را در تحقق شعار جهش تولید دارند

استاندار فارس با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای تثبیت شغل کارگران و تامین امنیت شغلی و روانی آنان گفت: پیگیر مطالبات بحق و قانونی کارگران بوده و هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در دیدار نمایندگان تشکل های کارگری استان به مناسبت هفته کارگر با بیان این که کارگر و کارگری در جامعه یک ارزش است و رهبر معظم انقلاب نیز بر این موضوع تاکید داشته اند، اظهارداشت: موتور محرکه و ستون فقرات تولیدی در یک کشور و یک اقتصاد کارگر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با اشاره به این که برای رفع دغدغه های جامعه کارگری باید موضوع سلامت جسمی، روحی و معنوی کارگر را در اولویت قرار دهیم، ادامه داد: نظام مقدس جمهوری اسلامی در راس آن رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و همه کسانی که به نحوی مسوولیتی در نظام دارند اعتقاد دارند که باید موضوع معیشت مردم به ویژه قشر کارگر مورد توجه ویژه قرار بگیرد و در این راستا اقدامات خوبی صورت گرفته است اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله داریم.

وی با اشاره به اینکه حتما باید تلاش کنیم با بهبود وضعیت کلان اقتصادی کشور و رفع محدودیت های مختلف که امروز در مقابل اقتصاد کشور قرار دارد وضعیت معیشت را روز به روز بهتر کنیم، گفت: شاید برهه‌ای از زمان بنا به هر دلیل خارجی و داخلی نتوانستیم انتظارات به حق جامعه کارگری را رفع کنیم اما این به معنای آن نیست که مورد توجه و در دستور کار قرار نداشته است، محدودیت ها بعضا موجب شده که شرایط مطلوب کارگران محقق نشود.

استاندار فارس گفت: ضروری است امنیت و آینده شغلی مجموعه کارگری تضمین شود، نمی شود کارگری امروز شروع به کار کند و مطمئن نباشد تا یک ماه آینده می تواند این کار را ادامه دهد یا خیر.

دکتر رحیمی افزود: در این زمینه تلاش‌های خوبی صورت گرفته و قطعا عوامل متعددی برای تثبیت و پایداری اشتغال در دولت، بانک ها، کارفرمایان، کارآفرینان و کارگران و مدیران تاثیرگذار هستند که همه یک زنجیره را تشکیل می‌دهند و نمی توانیم به یک بخش بپردازیم و یکی را فراموش کنیم.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس با بیان این که خیلی مهم بود که بتوانیم امنیت شغلی و امنیت روانی را در مجموعه کارگری فراهم کنیم که بحمدالله در قسمت زیادی این اقدام صورت گرفته است، اظهارداشت: بر اساس آمار ارایه شده بیش از ۵۰۰ هزار نفر کارگر بیمه شده داریم، البته در کارگران روزمزد و فصلی امنیت شغلی کمتری داریم.

وی ادامه داد: جامعه در سال های اخیر به سمت اشتغال پایدار و ثابت حرکت کرده است و به منظور تسریع و تثبیت این شرایط نیازمند سرمایه گذاری، تدبیر و برنامه ریزی هستیم.

استاندار فارس گفت: آموزش در تمام ابعاد به ویژه در زمینه آموزش های حرفه ای و حقوق شهروندی از دیگر مسایلی است که حق جامعه کارگری است و باید به آن پرداخته شود،باید بتوانیم صدای بحق کارگران را بشنویم و آن حقی که در چارچوب قانون، قانونگذار برای آن ها متصور شده است را محقق کنیم.

دکتر رحیمی با تقدیر و تشکر از تمام کارگرانی که در ایامی که کشور با بیماری کرونا مواجه هست سلامت خود را به خطر انداختند، گفت: کارگران با تلاش خود اجازه ندادند چرخه تولید و توزیع ارزاق عمومی و چرخه های اقتصادی جامعه دچار مشکل شود.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس افزود: اگر حدود یک دهه است که رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال شعارهای اقتصادی را مطرح می فرمایند به این دلیل است که ما باید خودمان را در بخش اقتصاد تقویت کنیم که موضوعات مختلف اقتصادی مانند سرمایه گذاری، کارآفرینی، موضوعات کارگری و تولید را شامل می شود.

وی با تاکید بر این که کارگران نقش اصلی را در تحقق شعار جهش تولید بر عهده دارند، ادامه داد: امسال که سال جهش تولید نامگذاری شده است حتما کارگران و کارفرمایان باید در کنار دولت در تحقق این شعار نقش بسزایی ایفا کنند و مجموعه عمومی و دولتی باید تسهیل کننده و تسریع کننده شرایط برای فعالیت کارگران و کارفرمایان و بخش خصوصی باشند.

 

استاندار فارس گفت: امیدواریم با همدلی، همفکری، هماهنگی و آرامشی که در سطح استان حاکم است بتوانیم شعار سال را در انتهای سال به رغم همه محدودیت های تحریم و کرونا محقق کنیم.

دکتر رحیمی با بیان این که پس از انقلاب فعالیت های بسیار خوبی در دولت های مختلف در زمینه سرمایه گذاری، تولید ثروت، رفاه اقتصادی و اجتماعی صورت گرفته است، گفت: در دولت تدبیر و امید نیز فعالیت های خوبی در زمینه ایجاد اشتغال و گسترش بنگاه های اقتصادی صورت گرفته است.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس افزود: هفته گذشته مجتمع بزرگ صنایع آلومینیوم جنوب را در لامرد افتتاح کردیم که برای حدود یک هزار و 200 کارگر به صورت مستقیم و برای بیش از ۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد کرد و زمینه لازم برای ثروت افزایی، اشتغال و رشد ایجاد شده است.

وی افزود: تا دیروز ۴۲۰ هزار تن آلومینیوم در کشور تولید می کردیم که امروز ۳۰۰ هزار تن به آن اضافه شده است و در یکی دو سال گذشته تولید آلومینیوم کشور با افتتاح این مجتمع به دو برابر افزایش یافته و رتبه کشور از ۱۸ جهانی به چهاردهم تغییر پیدا کرده است و رتبه کشور در منطقه خاورمیانه رتبه اول است.

استاندار فارس با بیان این که  کارخانه کربنات سدیم با تعداد کارگر قابل توجهی احداث شده و در حال حاضر بهره برداری مقدماتی از آن صورت گرفته و به زودی افتتاح می شود، اظهارداشت: سه کارخانه فولاد به عنوان یک صنعت پایه در استان فارس تاسیس شده است که همه آن ها سرمایه‌گذاری‌هایی است که می تواند اشتغال پایدار و با ثبات را فراهم کند.

دکتر رحیمی ادامه داد: تعداد زیادی از کارخانه ها و کارگاه های دیگری در دست احداث است که امیدواریم خداوند این توفیق را بدهد تا در سال ۹۹ تعدادی از این کارخانه ها و کارگاه ها افتتاح شود.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس ادامه داد: ضرورتی که امسال و سال گذشته آن را احساس کردیم این بود که بتوانیم بنگاه‌های اقتصادی فعال را از ورشکستگی و تعطیل شدن نجات دهیم که در این زمینه اقدامات خوبی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه اقتصاد مقاومتی در قالب سند پیشران توسعه استان انجام شده است.

وی افزود: افزود: تعدادی از کارخانه هایی که در حال  مواجه شدن با مشکل بودند با امهال و استمهال وام و بخشودگی جرایمی که به آنان تعلق گرفته بود و با فرصت های مناسبی که برای پرداخت بدهی ها به آنان داده شد و همکاری هایی که دستگاه های خدمات رسان انجام دادند این واحدها را سرپا نگه داشتیم تا کارگر بتواند ادامه کار دهد و امرار معاش کند.

استاندارفارس تاکید کرد: اگر می‌خواستیم هزینه های صورت گرفته برای حفظ شغل کارگر را به سرانه کارگران تقسیم کنیم ارزیابی و قضاوت در خصوص عملکرد دولت برای بهبود معیشت کارگران را واقعی تر نشان داده می شد.

دکتر رحیمی به شرایط استان فارس در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: ۱۴۶ هزار واحد صنفی در استان داریم که ۷۰ هزار واحد آن در شهر شیراز است؛ تمام این واحدها بهترین زمان و رونق کارشان اسفند و فروردین ماه بود که دچار مشکل شدند و قسمت کمی از این مشکلات را شاید ما بتوانیم حل کنیم.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس گفت: واحدهای صنفی استان برای حفظ سلامتی خود، خانواده و همشهریان فعالیت خود را تعطیل و کمک کردند تا زنجیره انتقال این ویروس قطع شود که جا دارد از همه این عزیزان، بخش کارگری، ادارات کار، بخش حاکمیتی و بخش بهداشت و درمان تقدیر و تشکر کنم.

استاندار فارس گفت: فعالیت های خوبی در ایام گذشته صورت گرفت و توانستیم بیش از ۴۹ هزار شغل را در قالب فعالیت های جدی در کمیسیون های کارگری و کارگروه رفع موانع تولید تثبیت کنیم و اجازه ندهیم مشکلی برای آنان ایجاد شود.

دکتر رحیمی افزود: برای بیمه بیکاری بیش از ۸۳ هزار نفر نام نویسی کردند که بیش از ۷۰ هزار نفر مشمول بیمه شده اند که امیدواریم گوشه ای از نیازها و مشکلات آنان را پاسخ دهد.

وی ادامه داد: برنامه ریزی لازم برای پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی به کارفرمایان صورت گرفته است که این اقدام در حال انجام است.

استاندار فارس گفت: تسهیلات بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی به کارفرمایان برای اینکه بتوانند چرخ تولید را بچرخانند و شغل کارگران را حفظ کند از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

رحیمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه این وزارتخانه در استان تقدیر و تشکر کرد و افزود: در زمینه مواظبت از کارگران تلاش‌های خوبی صورت گرفت به گونه‌ای که از بیش ۵۰۰ هزار نفر کارگر تنها سه نفر به کرونا مبتلا شدند که بحمدالله آن‌ها نیز مشکل خاصی پیدا نکردند و در حال درمان هستند.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان فارس ادامه داد: این موضوع نشانگر احساس مسوولیت و تعهد کارفرمایان و همچنین رعایت مسائل بهداشتی توسط کارگران است.

وی اضافه کرد: به رغم وجود کمبودهایی در مواد ضدعفونی و دستکش و غیره، تلاش شد تا به صنایع و بنگاه های تولیدی این خدمات ارایه شود تا منجر به تعطیلی یا فراگیری ویروس کرونا نشود.

استاندار فارس گفت: بیمه بیکاری و ۶۰۰ هزار تومان کمک معیشتی و وام یک میلیون تومانی و مساعدت در زمینه دفترچه های بانکی و بیمه و مالیاتی کارهای خوبی بود که انجام شد اما کافی نیست که امیدواریم با کمک هایی که خیرین انجام می‌دهند این موضوع تکمیل شود.

رحیمی افزود: بیش از یک میلیون و ۴۳۶ هزار و ۱۳۸ خانوار یارانه بگیر در استان داریم که حدود ۹۰ درصد جمعیت استان یارانه می گیرند، تعداد خانواری که یارانه معیشتی را دریافت کردند یک میلیون و ۴۸۰ خانوار است.

وی ادامه داد: تعداد خانواری که تسهیلات یک تا دو میلیون تومان گرفتند تا ۳۱ فروردین ۹۹۱ هزار و ۷۷۵ خانوار بودند و مابقی که ثبت نام کردند در آینده به حساب آنان واریز می شود.

 

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۵۰
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید