نمایش خبر

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس در نشست هم‌اندیشی مهارت آموزی، کارآفرینی و اشتغال

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس  در نشست  هم‌اندیشی مهارت آموزی، کارآفرینی و اشتغال
استان فارس رتبه نخست در طرح جذب کاروزان متقاضی اشتغال کشور است
 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کارو رفاه اجتماعی استان فارس  نشست هم‌اندیشی مهارت آموزی، کارآفرینی و اشتغال  با حضور دکترمحمدرضا  سپهری  رییس موسسه کارو تامین اجتماعی و دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی حرفه ای و مهارت های نهاد ریاست جمهوری ،مختاری مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس ،کوشکی مدیر کل فنی حرفه ای استان فارس، تشکلات کارگری و کارفرمایی و تعاونگران و  فعالان حوزه کار و تعاون استان در سالن اجتماعات اداره  کل برگزار شد .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این نشست گفت: وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی دارای چندین جامعه هدف شامل کارگران، کارفرمایان، کارآفرینان، تعاون‌گران و بیکاران هستند که آموزش دادن به این جامعه بسیار مهم و حیاتی است.

 سهراب مختاری در نشست هم اندیشی مهارت آموزی، کارآفرینی و اشتغال با رویکرد آموزش و آینده کار  اظهار کرد: با ارائه بخشنامه از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی  مبنی بر متمرکزکردن  آموزش‌ها ، دراین راستا بخش‌های تعاون، موسسه کار وتامین اجتماعی، مرکز تحقیقات وتعلیمات  را درکنار قرار گرفته است.

 مختاری  ادامه داد: آموزش کارگران ، کارفرمایان، کارآفرینان، تعاون‌گران، بیکاران و همکاران با هدف راه‌اندازی یک  دانشگاه  آموزش و پژوهش تعاون، کار ورفاه  با محوریت موسسه کار و تامین اجتماعی در فارس از برنامه های جدی  این اداره کل در راستای یکپارچه سازی آموزش و پژوهش  است  و تلاش درراستای هم‌افزایی، ارائه طریق در  اتاق فکر به جامعه هدف می باشد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: نقش مهارت آموزی بسیار مهم و تاثیر‌گذاراست و می تواند بسیاری از مشکلات  فارغ التحصیلان را بر طرف   و نیز افرادی که دارای مدرک هستند ولی مهارت لازم را برای کسب معاش ندارند تاثیرگذارباشد.

مختاری بیان داشت: توجه به بحث مهارت‌آموزی  به ویژه مهارت آموزی کیفی که  معطوف به نیاز اشتغال  از سوی کارفرمایان، لازمه آن  اشتغال به کار جوانان جویای کار به ویژه فارغ التحصیلان است.

 مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس  اضافه کرد: استان فارس در بخش مهارت آموزی و به ویژه دربخش کارورزی فارغ التحصیلان جایگاه بسیار خوبی دارد و در این راستا  این استان  در بخش کارورزی با 3 هزارو 732 نفر و لرستان با 3 هزار دویست نفر به ترتیب حائز رتبه نخست و دوم شدند.

مختاری  ادامه داد: با احتساب رتبه نخست  در بخش کارورزان نشان از تلاش کارفرمایان و فارغ التحصیلان با محوریت اداره تعاون و کار شهرستان‌ها و نیز فرمانداری‌ها برای اشتغال به کار فارغ التحصیلال بیکار که تجربه کار را نداشته‌اند بسیار مثبت است.

 

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی و دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی حرفه ای و مهارت های نهاد ریاست جمهوری  در ادامه گفت: تبدیل شبکه آموزشی صدا وسیمای جمهوری اسلامی  به مهارت،  توان علمی و مهارتی را افزایش می‌هد.

 دکتر سپهری افزود: قرارگرفتن کارآفرینان در چارچوب، برگزاری آموزش‌های مهارتی و نیز تبدیل مشاغل سنتی به نوین و نیز توجه به شیوه‌های نوین کارآموزی  مهم‌ترین استراتژی و رویکرد موسسه کار و تامین اجتماعی است.

دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی و حرفه ای و مهارت های نهاد ریاست جمهوری  خاطر نشان کرد: شیوه‌های نوین در مهارت آموزی، آسیب‌هایی که بر اقتصاد کشور وارد می‌شود را کاهش داده  و  نیز بر ارتقاء سطح  کیفی مهارت‌ها به ویژه در مراکز مهارت آموزی و مراکز فنی و حرفه‌ای می افزاید.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی تصریح کرد: توسعه  مشاغل سبز وسازکار با محیط زیست به ویژه انرژ‌های تجدید ‌پذیر، پاک و خورشیدی، آموزش‌های فنی دیجیتالی از دیگرمواردی که به آن توجه شده است.

دکتر سپهری عنوان کرد: براساس ابلاغ رییس جمهوری، از این پس آموزش‌های مهارتی بیشتر برای جذب و بکارگیری نیروها و کارکنان به نسبت مدارک دانشگاهی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی   مدارک دانشگاهی را در دوره کنونی پاسخگوی بازار کار و اشتغال ندانست و گفت: در حال حاضر جامعه نیز این موضوع را درک کرده و هم اکنون حجم دانشجویان مراکز آموزش عالی کاهش محسوسی دارد.

 

قوانین کسب و کار دیگر جوابگوی نیازهای روز نیست

 

دکتر سپهری اضافه کرد: قوانین و مقررات در رابطه با کار باید در کشور بر مبنای تغییرات کسب و کارهای نوین اصلاح شود زیرا این قوانین دیگر جوابگوی نیاز جامعه نیست.

دبیر شورای عالی آموزش و تربیت  فنی حرفه ای و مهارت های نهاد ریاست جمهوری در ادامه عنوان کرد: معلمین باید در آموزش و پرورش نقش تسهیل گر را برای دانش آموزان بازی و روحیه پرسشگری را در این قشر تقویت کنند

دکتر سپهری  با بیان اینکه زمینه توسعه استارتاپ ها در دستور کار دولت قرار دارد،گفت: شرکت های برتر کنونی در جهان که بیشترین رشد و درآمدزایی را دارند اکنون در فضای مجازی فعال اند.

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی گفت: تحولات سریعی در دنیای کنونی در حوزه بین المللی کار بوجود آمده که در دهه آینده تحولات سریعتر از دوره فعلی خواهد بود.

دکتر سپهری با بیان اینکه سال ۲۰۱۹ سالگرد یکصدمین سال تاسیس سازمان بین المللی کار است،ادامه داد: تشکل‌ها کارگری، کارفرمایی ، کارآفرینی و مدیران ما باید خود را برای تحولات در حوزه کسب و کار آماده کنند.

دکتر سپهری  اضافه کرد: پیش بینی می شود که ۳۸ درصد مشاغل در جامعه ما به فراموشی سپرده شود.

دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی  حرفه ای و مهارت های نهاد ریاست جمهوری گفت: جوامع بشری به دلیل چهار موضوع فناوری و تکنولوژی،جهانی شدن،تغییرات آب و هوایی و تحولات دموکراتیک به سرعت در حال تغییر هستند و به همین تناسب شکل و ماهیت مشاغل نیز در حال تغییر است.

 دکتر سپهری عنوان کرد: نسلی که در حال وارد شدن به بازار کار است نسبت به نسل های گذشته بسیار متفاوت تر است؛ نیاز به تغییر نحوه آموزش خصوصا در دانشگاه ها امری ضروری است.

۹ دی ۱۳۹۸ ۱۷:۰۵
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید