نمایش خبر

چهاردهمین دوره معرفی تعاونی های برتر استان فارس برگزار شد

چهاردهمین دوره معرفی تعاونی های برتر استان فارس برگزار شد
فارس رتبه نخست تاسیس تعاونی ها را به خود اختصاص داده است/ فعالیت تعاونی ها زمینه ساز توسعه عدالت اجتماعی است

استاندار فارس در چهاردهمین دوره معرفی  تعاونی های برتر استان فارس

فارس رتبه نخست تاسیس تعاونی ها را به خود اختصاص داده است/ فعالیت تعاونی ها زمینه ساز توسعه عدالت اجتماعی است

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس :دکتر عنایت الله رحیمی در چهاردهمین دوره معرفی  تعاونی های برتر استان فارس با اشاره به اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حوزه اقتصادی سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تعریف و بر این مبنا فرصت هایی ایجاد شده تا این سه بخش بتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند، افزود:دولت ها امروز به این نتیجه رسیده اند که باید ظرفیت ها و فرصت های بیشتری در اختیار بخش خصوصی و تعاونی ها قرار دهند و دولت را از تصدی گری رها کرده و به سمت سیاست گذاری، هدایت و کنترل پیش ببرند. وی با بیان اینکه اگر چارچوب کاهش تصدی گری دولت و سپردن امور به بخش خصوصی و تعاونی  با همکاری همه بخش ها  پیش برود شاهد توسعه و تکامل کشور و بخش اقتصاد خواهیم بود، عنوان کرد: تجربه این واقعیت را به اثبات رسانده که هر گاه بخش خصوصی وارد عمل شده توفیقات بیشتری به دست آمده و تعاونی ها نیز زمانی که مسئولیت را پذیرفته اند به ایجاد عدالت اجتماعی کمک کرده اند.

دکتر رحیمی بیان کرد: ساختار شرکت های تعاونی بر ارزش هایی همچون خودیاری، دموکراسی، برابری، عدالت و هم بستگی بنا شده که می تواند یک ساختار را استحکام ببخشد و استمرار حیات آن را تضمین کند.

استاندار فارس خاطرنشان کرد: قطعاً اعضای تعاونی ها به ارزش های اخلاقی همچون صداقت و مسئولیت پذیری، آزاد اندیشی و احترام به آرای دیگران، پایبند هستند که بر همین مبنا راهکارهایی برای موفقیت تعاونی ها وجود دارد.

نماینده عالی دولت در استان فارس دانش بنیان بودن، امکان گردش نخبگان و مشارکت در مدیریت، دموکراسی،ترجیح منافع جمعی بر منافع فردی و رفع اختلافات را از رموزی دانست که زمینه ساز موفقیت و بالندگی تعاونی ها می شود.

استاندار فارس دلایل موفقیت و عدم موفقیت تعاونی ها را به دو دسته عوامل بیرونی و درونی تقسیم کرد و افزود: عوامل بیرونی که خارج از اختیار تعاونی است همچون وضعیت بازار، رقابت ها، انحصارها، بسترسازی دستگاه ها برای فعالیت تعاونی ها، سیاست های کلان و قانون گذاری ها  اثرات مثبت و منفی بر توفیق تعاونی ها دارند.

وی با تاکید بر اهمیت عوامل درونی در موفقیت تعاونی ها، انتخاب مدیران آگاه، معتقد و پاک دست ، توجه به نظارت و بازرسی، تدوین اساسنامه ، برنامه ریزی و مشخص کردن اهداف و رفع مشکلات در روند فرایندها را از جمله این عوامل برشمرد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه تا کنون اقدامات درخور توجهی در حوزه تعاونی های استان فارس انجام شده است، اظهار کرد: فارس دارای 5هزار و 665 تعاونی است که 6 درصد از تعاونی های کشور را در بر می گیرد که نشان دهنده فعالیت مثمر ثمر در این حوزه است.

* مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در چهاردهمین دوره معرفی تعاونی های برتر  استان فارس به سهم اشتغال ٥.٨ درصدی اشتغال کشور توسط تعاونی‌ها اشاره و اعلام کرد که تعاونی‌های فارس ٣.٩ سهم اشتغال استان را به خود اختصاص داده و در این باره رتبه چهارم کشور را دارد.

سهراب مختاری به وجود پنج هزار و ٦٦٥ تعاونی در استان اشاره کرد و افزود: دو هزار و ٢٥ تعاونی آن در دولت تدبیر و امید تشکیل شده است.

مختاری تصریح کرد: یکهزار و ٧٣٠ تعاونی از مجموع کل تعاونی‌های فارس در بخش خدمات، یکهزار و ٣٥٢ تعاونی در حوزه کشاورزی، یکهزار و ١٠٩ تعاونی در حوزه صنعت و مابقی در سایر فعالیت‌ها شکل گرفته است.

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان فارس  با اشاره به اینکه  این استان به لحاظ تعداد تعاونی‌های مسکن، رتبه ششم کشور را دارد، تعداد اعضای تعاونی‌های فارس را ٥٠٩ هزار و ٩٢٠ نفر اعلام کرد.

مختاری  با اشاره به اینکه کسب رتبه دوم کشور در تشکیل تعاونی‌های بانوان در اختیار استان فارس است، تصریح کرد: بخش صنعت بالاترین تعداد تعاونی‌های بانوان را به خود اختصاص داده است.

مختاری گفت:  استان فارس تنها استان کشور است که شرکت تعاونی توسعه و عمران را در کلان شهر شیراز تشکیل داده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، رشد ٥٠ درصدی بخش آموزش و کسب رتبه پنجم کشوری در تسهیلات پرداخت شده به تعاونی‌ها را از توفیقات شاخص اداره‌کل متبوع در سال گذشته برشمرد.

مختاری تصریح کرد: تعاونیهای دانش بنیان 58 که 18 عدد آن مصوب معاونت محترم ریاست جمهوری است که تلاش شده است در این زمینه  بخش تعاون در اولویت باشد .

معاون تعاون اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان فارس  به برخی شاخص‌های عمومی و اختصاصی اعمال شده برای معرفی تعاونی‌های برتر استان نیز اشاره نمود که برگزاری به موقع مجامع عمومی در 5 سال گذشته ، تهیه و تسلیم اظهار نامه مالیاتی در 5 سال گذشته ، پایبندی به اصول و ارزشهای بنیادین تعاون ، تعامل مثبت با وزارت و سایر دستگاه های ذیصلاح ملی 3 سال اخیر  ، نصب تابلو شرکت از جمله شاخص‌های عمومی و میانگین صادرات محصول ، حضور در نمایشگاه های معرفی توانمندی ها ، میزان اشتغال زایی را از شاخص های تخصصی ذکر کرد .

معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در ادامه گفت: طرح افزایش سرمایه اجتماعی در تعاونیها بویژه در تعاونیهای مسکن چند سالی است در حال اجرا است که خوشبختانه با همکاری دستگاههای اجرایی ، نظارتی و امنیتی و تلاشها و همکاری خود تعاونیها و اتحادیه تعاونی در حال اصلاح امور هستیم بطریقی که تعاونیهای حساس و مشکل دار زیر نظارت دقیق قرار گرفته اند .

سعید رضا عابد به طرح جامع نظارت که از سال ٩٧ در دستور کار قرار گرفته هم اشاره کرد و افزود:  در جهت تسریع امور به پرونده بالغ بر ١٠٠ شرکت تعاونی رسیدگی شده و پرونده ٢٣ تعاونی نیز به مراجع قضایی معرفی شده است.

همچنین دبیری رئیس اتاق تعاون استان فارس به تشریح فعالیتهای این اتاق در حوزه های مختلف مرجع داوری ، کمیسیون های مسکن ، کشاورزی ، گردشگری ، فرش و صنایع دستی ، تجارت ، حمل و نقل ، شیلات و غیره ... پرداخت و از مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و معاونین استان بدلیل همکاری گسترده و همراه با اتاق تعاون تقدیر و تشکر نمود و برنامه های آتی اتاق تعاون استان توسط وی اعلام گردید .

 محلاتی دبیر اتاق تعاون فارس گفت: ساماندهی پروژه‌های مسکن تعاونی‌های استان از موضوعاتی است که امسال در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مجتبی محلاتی در چهاردهمین دوره معرفی  تعاونی‌های برتر فارس خواستار معافیت‌هالی مالیاتی برای تعاونی‌ها شد و گفت: تعاونی‌ها باید دارای دفتر و دفتر کل باشند و همین موجب شده تا مالیات‌های سنگینی از این بخش اخذ و در رقابت با دیگر حوزه‌ها دچار مشکل شوند.

مجتبی محلاتی با اشاره به ساخت یک برند بزرگ برای تعاونی‌ها ادامه داد: امسال با ایجاد شبکه تعاون در تمام زیر مجموعه‌ها یک برند تعاونی بزرگ راه‌اندازی خواهد شد تا همه تعاونی‌ها محصولات خود را با بهترین شرایط به فروش برسانند.

در چهاردهمین دوره معرفی تعاونی‌های برتر فارس، تعاونی هایی که موفق به کسب بالاترین شاخص‌های عمومی و تخصصی اعلامی شده بودند، معرفی شدند.

 

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ ۰۰:۰۵
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید