نمایش خبر

اخذ گواهی تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران الزامی شد

اخذ گواهی تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران الزامی شد
در راستای حمایت نیروی کار و سرمایه کارفرما و ایجاد محیط ایمن برای کارگران پیمانکاری اخذ گواهی تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران الزامی شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس :سهراب مختاری مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اعلام خبر فوق گفت:با ابلاغ تصویبنامه هیات وزیران،داشتن گواهی تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاری از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برای انجام امور و طرحهای پیمانکاری الزامی شد.

 مختاری افزود: بر اساس پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصویبنامه هیات وزیران،این بند و الزام به قانون برگزاری مناقصات الحاق شد.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس تصریح کرد: ظرفیت ایجاد شده یکی از مهمترین اقدامات بنیادی دولت ووزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور تدوین ساختارهای ایمنی در پروژه های پیمانکاری و با هدف صیانت از نیروی کار کشور است که بر اساس آیین نامه تعیین صلاحیت ایمنی امور پیمانکارای مصوب شورای عالی حفاظت فنی، کلیه پیمانکاران باید متناسب با نوع فعالیت نسبت به رعایت ملاحظات ایمنی، شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک، بکارگیری مسئولین ایمنی و فراگیری آموزش های ایمنی توسط کارگران و کارفرمایان اقدام نمایند.

مختاری ادامه داد : از سالهای گذشته با  اعتقاد و پیگیری و نامه نگاری برای تصویب این موضوع در هیات وزیران تلاش بسیاری شده و همواره اعتقاد بر این بود که این موضوع کمک بسیار بزرگی در راستای پیاده سازی ایمنی در پروژه ها به ویژه پروژه های راه و ساختمان و معدنی که بیشترین خطرات و حوادث را در پی خواهند داشت می باشد.

مختاری افزود: پیمانکاران برای دریافت گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاری می بایست در سامانه مربوط به نشانی svc.mocks.gov.ir ثبت نام و مدارک را بارگذاری نموده و پیگیر دریافت گواهی خود باشند.

مختاری تاکید کرد: همچنین برابر این مصوبه و آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری دستگاههای اجرائی و خصوصی پیمان دهنده می بایست تنها با پیمانکارانی قرارداد پیمانکاری ببندند که دارای گواهی صلاحیت ایمنی باشند و در صورت رعایت نکردن این موضوع علاوه بر شمول جریمه های موضوع ماده 176 قانون کار برابر نظر کارشناسان رسمی دادگستری در بروز حوادث برای کارگران پیمانکاری مقصر بوده و مجازات هایی برای ایشان در پی خواهد داشت.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس در پایان گفت: از زمان اجرائی شدن مصوبه  تاکنون بیش از 580 گواهی صلاحیت دوماهه و دو ساله برای درخواست کنندگان صادر شده است.در همین رابطه توصیه میشود کارفرمایان ،سرپرستان وکارگران در حین انجام وظیفه خود مسائل ایمنی ‌بهداشت کار را رعایت بیشتری نمایند و به توصیه های کمیته حفاظت فنی ‌بهداشت کار ذیربط توجه نمایند

۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید