نمایش خبر

کارگران نقش اصلی را در تحقق شعار رونق تولید ایفا می کنند.

کارگران نقش اصلی را در تحقق شعار رونق تولید ایفا می کنند.
شورای کارگری استان به ریاست استانداری فارس و با حضور نمایندگان جامعه کارگری استان و مدیران این حوزه تشکیل شد.

استاندار فارس در این نشست گفت: مجموعه کارگری و نیروهای زحمتکش کار در فارس چرخ اقتصادی استان را به چرخش درآورده اند کما اینکه رونق اقتصادی موجود در استان مدیون عرق جبین و تلاش نیروهای کار و کارگران استان است.

دکتر عنایت ا... رحیمی در ادامه به ضرورت رونق سرمایه گذاری در فارس اشاره کرد و ‌گفت: با صدور مجوزهای بی نام جلوی سرکیسه کردن سرمایه گذاران را می گیریم.

وی تأکید کرد: تمام تلاش خود را برای حفظ وضعیت موجود و رفتن به سمت وضعیت مطلوب به کار گرفته و تلاش کرده ام بستر جدید سرمایه گذاری را فراهم نمایم.

وی با بیان اینکه از رهگذر سرمایه گذاری های جدید می توان به اشتغال پایدار رسید، ادامه داد: علاوه بر این در سال گذشته طرح هر بنگاه اقتصادی یک اشتغال را به اجرا رساندیم که خوشبختانه اشتغال خوبی از طریق پرداخت تسهیلات ویژه و یارانه تسهیلات به واحدهای تولیدی ایجاد شد.

وی با تأکید بر لزوم حذف موانع از پیش پای سرمایه گذاران ادمه داد: نباید گذاشت سرمایه گذار در پیچ و خم اداری بماند و هرکسی به هر طریقی سرمایه گذار را سرکیسه کرده و او را دلسرد نماید.

رحیمی با بیان اینکه برای جلوگیری از این کار طرح صدور مجوزهای بی نام اجرا شد و تمام مراحل اخذ مجوز برای سرمایه گذاری های مختلف بدون نیاز به حضور به  سرمایه گذار اجرا گردید و تنها در مرحله آخر و در جواز تأسیس نام سرمایه گذار دارای اهلیت قید می شود.

استاندار فارس همچنین به کاهش نرخ بیکاری در فارس به هشت و 9دهم درصد اشاره کرد و گفت: این آمار را بانک مرکزی اعلام کرده و با تعریفی که در ذهن ما از نرخ بیکاری است متفاوت می باشد. در تعریف مرکز آمار ایران فردی که در هفته 2ساعت مشغول کار باشد شاغل محسوب می شود این درحالیست که ما معتقدیم فردی شاغل محسوب می شود که بتواند با دریافت حق الزحمه اش خانواده 4 نفری خود را اداره نماید که قطعاً آمار مرکز آمار ایران، موید این مطلب نیست.

وی کارگران را مصداق واقعی جهادگران دانست که با انواع و اقسام مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند.

کارگران نقش اصلی را در تحقق شعار رونق تولید ایفا می کنند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس  نیز در این نشست برگزاری مراسم بزرگداشت هفته کارگررا فرصتی مغتنم برای حفظ کرامت این قشر زحمتکش دانست

سهراب مختاری ضمن تبریک هفته کارگر به تمامی تلاشگران این عرصه از تمام نیرپهای زخمتکش کار به عنوان  بازوی توانمند اقتصاد استان یاد کرد افزود: برگزاری با شکوه هفته کارگر میتواند بخش کوچکی از زحمات این قشر گرانقدر را جبران کند.

وی با اشاره به تلاش های دولت در راستای افزایش حداقل مزد در سالهای اخیر کفت حفظ اشتغال از برنامه های مهم دولت بوده است

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس به پیگیری های استاندار فارس در راستای حفظ فرصت های شغلی موجود دراستان اشاره کرد و گفت اگر این تلاش ها و پیگیری ها نبود امروز شاهد از دست رفتن تعداد قابل توجهی از فرصت های شغلی موجود دراستان بودیم .

مختاری به ضرورت مدیریت مشکلات کارگران از سوی دستگاه های متولی اشاره و عنوان کرد باید مشکلات کارکری را صنفی ببینیم و درراستای  حل انها و به ویژه برای حفظ اشتغال موجود در کارگاه ها و واحد های صنعتی استان تلاش کنیم تا در این راستا شاهد افزایش آمار بیکاران استان نباشیم .

 

وی با اشاره به شعار سال و نقش کارگران در تحقق آن اضافه کرد: کارگران یکی از اصلیترین بخشهای چرخه تولید کشور هستند و نقش اصلی را در تحقق شعار سال که همان رونق تولید است، بر عهده دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس همچنین به برنامه های هفته کار و کارگر اشاره کرد و افزود: در اولین روز از هفته کارگر با عنوان " کارگران، تلاش برای رونق" با آرمانهای حضرت امام خمینی (ره) تجدید میثاق کردند و طی دیدار اختصاصی کارگران، تشکلات عالی کارگری وکارفرمایی و مدیران واحدهای تولیدی با نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان فارس به بحث و گفت و گو پرداختند.

مختاری اضافه کرد: غبار روبی از قبور شهدا، دیدار و عیادت از بیماران کارگر در بیمارستانهای شیراز، امیر و کوثر، بازدید از مناطق سیل زده استان، تشکیل کارگروه اشتغال درشهرستانهای سیل زده و حمایت از کارگران بنگاههای آسیب دیده، نشست با تشکل های کارگری و اصناف واحد های آسیب دیده، جلسه مشترک شورای هماهنگی استان و شهرستانها با تشکل های کارگری و گروه های هدف آسیب دیده ،حضور کارگران و خانواده های آنان در مراسم پیاده روی خانوادگی.، تکریم از ایثار و صبر و استقامت خانواده های شهدای کارگری بازدید از واحد تولیدی نمونه و بحران دار در شیراز، بازدید از بنگاههای سخت وزیان آور و اجرای برنامه بسیج کارگری به مناسبت سالگرد شهادت شهید برونسی، بازدید از مراکز درمانی کارگری نشست با کانون های بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نشست علمی آینده تامین اجتماعی، گردهمایی شوراهای اسلامی کار و تقدیر از شوراهای اسلامی کار برتر و فعالین بخش کارگری از جمله برنامه های هفته کارگر عنوان کرد

همچنین دبیر اجرایی خانه کارگر استان به موضوع واگذاری کارخانجات دولتی به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: مدیران جدید این کارخانجات ابتدا برای اخراج کارگران آستین بالا می زنند و یک هفته یا یکماه اول اقدام به تعدیل نیرو می نمایند. راستگو خواستار ورود جدی استاندار فارس به بحث واگذاری کارخانجات شد.

علی راستگو با بیان اینکه انتظار داریم استاندار فارس بر واگذاری واحدهای تولیدی به افراد دارای اهلیت نظارت نماید، ادامه داد: نداشتن امنیت شغلی مهم ترین دغدغه کارگران است و متأسفانه کارگران با کوچک ترین اعتراضی به وضعیت پرداخت حقوق متهم به عامل ایجاد اختلال در تولید شده و اخراج

می شوند.

وی تصریح کرد: نباید حق اعتراض را از کارگرانی که 6ماه تا یک سال حقوق دریافت نکرده اند بگیریم و به او انگ مخل بزنیم کارگری که گرسنه است آیا حق اعتراض ندارد؟ حقوق یک میلیون و 500 هزارتومانی به جایی نمی رسد که بخواهیم آن را از کارگران دریغ کنند. اگر یک کارمند یکماه حقوق نگیرد زمین و زمان را به هم می دوزد اما کارگری که شش ماه حقوق نگرفته حق اعتراض ندارد.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس با اشاره به مستمری اندک بازنشستگان خواستار اجرای نظام هماهنگ حقوق شد و گفت: بازنشستگان عروس و داماد و نوه دارند نگذارید شرمنده آنها شوند.

راستگو همچنین جلوگیری از ورود کالای قاچاق، حذف پیمانکاران، امنیت شغلی کارگران و خرید محصولات تولید داخل را از محورهای رونق تولید دانست.

 

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۵۶
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید