نمایش خبر

برگزاری هفتمین جلسه کارگروه اشتغال استان فارس با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی

برگزاری هفتمین جلسه کارگروه اشتغال استان فارس با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی
هفتمین جلسه کارگروه اشتغال استان فارس با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی و استاندار فارس در سالن شهید قاضی استانداری برگزار گردید.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رابطه سرمایه گذاری و اشتغال در این جلسه گفت: با توجه به اینکه سرمایه گذاری داخلی و خارجی منجر به اشتغال می شود ، باید فضای مطلوب را مهیا تا شرایط ایجاد اشتغال فراهم گردد که قطعا جهت دستیابی به این هدف در شرایط تحریم بیکار نخواهیم نشست و راهکار ها را دنبال می کنیم و اطمینان خاطر خواهم داد که وظایف کارگروه اشتغال به مدیریت استانی تفویض شود و در همه بخش ها یک نهضت تفویض به استان با معاونین دنبال شود.

وی در خصوص سهمیه تسهیلات روستایی عنوان کرد: سهم استان از تسهیلات روستایی قانون مجلس است که براساس شاخص های نرخ بیکاری ، معکوس درآمد سرانه و جمعیت روستایی است که توصیه میگردد پیشنهاد اصلاحی به مجمع اقتصادی کشور ارائه شود.

شریعتمداری خاطر نشان کرد: همچنین در دنیا مشاغلی نیز وجود دارد که متکی به سرمایه گذاری نیست و این راه میانبری است جهت ایجاد اشتغال که از جمله این مشاغل می توان به تولید زنجیره گیاهان داروئی مبتنی بر قرارداد خرید اشاره کرد و در خواست می کنم که مدیریت استان ها فارغ از تمام مقررات مربوط به مهارت آموزی ،کارورزی، مشوق های بیمه ای و  تامین مالی کار را به جد دنبال کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه عنوان کرد: اساس کار در شورای اشتغال باید این باشد که تعهدات اشتغال و برش های استانی بسته های اشتغال و رونق تولید مورد پرسش قرار گیرد که نتیجه چه بوده و اگر مشکلی ملی باشد حل کردن آن به عهده وزارت و اگر محلی باشد به عهده استانداری ها است.

عنایت الله رحیمی استاندار فارس نیز در این جلسه با ذکر اهمیت مقوله اشتغال گفت: اولویت کاری استانداری فارس بر اشتغال و معیشت مردم است و در استان نیازمند ایجاد فرصت های شغلی جدید هستیم مخصوصا برای جوانان تحصیل کرده و لذا باید موضوع سرمایه گذاری را مد نظر قرار داد تا بتوان مشکل بیکاری و معیشت را حل کرد.

وی اذعان کرد: برای حفظ اشتغال و توسعه آن حدود 74 هزار بنگاه موجود که می توانند فرصت شغلی اضافه کنند شناسایی شده است و دولت آمادگی این را دارد که در زمینه خدمات و تسهیلات کمک نماید این طرح حمایتی را با نظارت و کنترل کافی دنبال می کنیم.

رحیمی ادامه داد: در استان فارس توانمندی های مطلوبی وجود دارد از جمله در خصوص خاک نسوز و صنعتی که رتبه اول کشور را داریم و یا در زمینه سنگ های تزیینی که رتبه دوم در اختیار فارس است و همچنین سابقه تجارت با شرق آسیا و حوزه خلیج فارس، گسترش بخش خدمات،  جایگاه کشاورزی استان اگر چه خشکسالی آنرا متاثر کرده است و نیازمند توجه جدی دولت است .

استاندار فارس اظهار کرد: در زمینه گردشگری استان پتانسیل های خوبی وجود  دارد و 5 اثر ثبت جهانی و آثار متعدد ثبت ملی در این استان گواه این امر است و در حوزه استانداری این امکان وجود دارد که مجموعه شستا در زمینه سرمایه گذاری اثر گذار باشد و مجوزها نیز در کمترین زمان برای سرمایه گذار صادر می شود و این فرایندها بسیار کوتاه شده است.

استاندار فارس افزود: کارخانه سیمان و پشم شیشه از جمله طرح هایی است که در حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیازمند توجه است و انتظارمی رود که مانده اعتبارات مورد نیاز این دو کارخانه ابلاغ شود و تسهیلات فراگیر نیز که از سوی نظام بانکی متوقف شده است انتظار می رود با پیگیری و ابلاغ وزیر تعاون، کار و رفاه جتماعی حل و فصل شود.

رحیمی گفت: ضرورت تفویض اختیار به استانداران در زمینه کمک های فنی و اعتباری مشهود است و تغییر سهم های بخشی و شهرستانی باید اصلاح شود از جمله اعتبارات طرح های ملی که از اعتبار استان کم می کند لذا انتظار می رود که از سهم متمرکز ملی لحاظ شود.

رحیمی تصریح کرد: تعیین تکلیف بدهی صندوق بیمه روستاییان، تسریع در صدور ضمانت های صندوق های ضمانت، تامین اعتبار لازم برای بیمارستان 330 تخت خوابی تامین اجتماعی، حذف مقررات دست و پا گیر در زمینه آیین نامه های کارورزی، مهارت آموزی و مشوق های بیمه ای و بدهی بالای سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان نیازمند چاره اندیشی سریعتر است و همین طور امکان ویرایش در سامانه کارا از جمله انتظارات این استان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

عیسی منصوری معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارسنیز در این جلسه اذعان داشت: ارزیابی استان فارس در بخش پرداخت و مصرف تسهیلات نشان می دهد که انحراف در این زمینه صفر است .

وی افزود: استان فارس در زمینه رعایت رسته فعالیت ها در وضعیت خوبی است و رعایت شده است اما یکی از ضعف های کشور و همچنین استان موضوع خدمات آموزشی طرح هاست و تطابق پیشرفت فیزیکی عملی طرح با برنامه زمان بندی طرح ها رقم 62 درصد می باشد.

منصوری ادامه داد: تعداد طرح های راکد 3.5 درصد است که از دلایل آن تاخیر در پرداخت بوده است و در مجموع ارزیابی ها نشان می دهد که  از بهار 97 استان فارس در بین استان ها در بین رتبه های اول تا 5 بوده است و استان فارس در مبحث پرداخت ها و اشتغال در بین استان های خوب کشور ارزیابی می شود.

یدالله رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس نیز در این جلسه گفت:  استان فارس با 122 هزار کیلومتر مربع و بیش از 4.5 میلیون نفر جمعیت ، استان چهارم کشور است که گسترده ترین تقسیمات کشوری نیزدر فارس است.

وی افزود: در سال های قبل با کاهش نرخ رشد جمعیت مواجه بودیم که در دولت تدبیر و امید شاهد کاهش نرخ بیکاری هستیم و این آمار در حال حاضر در استان فارس کمتر از متوسط کشور است و درپائیز امسال 8.7 و رتبه 5 کشور بوده ایم و نشان از این است که نرخ بیکاری رو به کاهش و نرخ مشارکت اقتصادی رو به افزایش است که این امر امید بخش است  .

وی ادامه داد: در زمینه فضای مناسب کسب و کار نیز شاهد بهبود بوده ودر شاخص های سهم اقتصادی تقریبا معادل متوسط کشور هستیم .

وی همچنین اظهار کرد: فرصت های سرمایه گذاری استان احصاء و اطلاع رسانی شده است و در این زمینه بسته هایی تهیه شده است در مجموع سال های 93 و 94 حدود 5 میلیون دلار و سال 95 مبلغ 95 و در سال 96 مبلغ 1008 و سال 97 مبلغ 94.3 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است که برای حمایت از سرمایه گذاری کارگروه ویژه داریم که هر هفته تشکیل جلسه می دهد و تا کنون 129 جلسه تشکیل شده است و مشکلات 225 واحد استان نیز حل شده است.

رحمانی در ادامه افزود: در بخش نظارت بر تسهیلات اشتغال پایدار روستایی وضعیت استان مطلوب است از نمونه گیری های انجام شده، انحراف طرح ها در حد صفر بوده است لذا از مقام وزارت تعاون کار دو درخواست دارم یکی افزایش سهم تسهیلات استان و دیگری اصلاح دستورالعمل پرداخت.

سهراب مختاری مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و دبیر کارگروه اشتغال استان فارس نیز گفت: اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی  استان فارس چهار رسالت از جمله این رسالت ها دبیرخانه کارگروه اشتغال، تعاون کار و رفاه اجتماعی، شورای هماهنگی بین دستگاهی و مسئولیت تعاون در منطقه جنوب غرب کشور را دارد که در این راستا استراتژی استان در زمینه اشتغال متشکل از پایداری بنگاه ها و حفظ فرصت های شغلی، طرح ایجاد حداقل یک اشتغال به ازای هر بنگاه اقتصادی، پیوست اشتغال داشتن کلیه طرح ها و برنامه ها، توزیع مناسب ثروت و برابری در فرصت ها، رفع انحصارات در صدور مجوز فعالیت های اقتصادی و افزایش بهره وری و توسعه فرهنگ کار در تمامی امور سازمانی طراحی شده است .

مختاری در ادامه عنوان کرد: از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی انتظار می رود که بحث 215 وظیفه دستگاه های اجرایی را در بسته های پنجگانه رونق تولید و اشتغال مد نظر داشته باشند و موضوع اشتغال می طلبد که همه بخش ها و دستگاه ها آنرا دنبال نمایند.

مختاری افزود: استان فارس در زمینه تشکیل تعاونی در سال 97 رتبه اول کشور بوده است و در سایر بخش ها هم نظیر کارورزی و مهارت آموزی وضعیت خوبی دارد.

دبیر کارگروه اشتغال استان فارس ادامه داد: دو داشبورد مدیریتی خوب را در استان داریم که سامانه سند توسعه اشتعال پایدار و اطلس اشتغال روستایی است که اطلاعات ذی قیمتی جهت بهره برداری دارد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در بخش فراگیر نسبت به اعتبار موجود 5 برابر و در بخش روستایی 9.5 برابر طرح به سیستم بانکی معرفی شده است و بیش از کل سهمیه اعتباری استان طرح مصوب شده است که انتظار می رود مانده اعتبارات ابلاغ شود.

مختاری تصریح کرد: تاکنون در بخش فراگیر حدود 89 میلیارد تومان و در بخش روستایی حدود 297 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

وی گفت: تا کنون به لحاظ مصوب پرداخت در بخش روستایی  رتبه 2 و در پرداخت رتبه چهارم بوده ایم و تعداد 1367 طرح به بهره برداری رسیده که تعداد 687 طرح در ابتدای دهه و تعداد 680 طرح در انتهای دهه فجر رسما افتتاح خواهد شد.

 

 

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۰۲
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید