نمایش خبر

نشست تخصصی رویداد کارآفرینی برگزار شد

نشست تخصصی رویداد کارآفرینی برگزار شد
به همت جهاد دانشگاهی استان فارس و با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور روستایی و شوراهای استانداری فارس رویداد کارآفرینی برگزار شد.

آشنایی با مباحث و فرصتهای کارآفرینی، آشنایی مخاطبان و جامعه هدف رویدادها در استان و ایجاد شبکه‌های اطلاعاتی، آشنایی افراد با همفکران خود و شبکه سازی با آنها، یادگیری مباحث و موضوعات تخصصی جدید و مباحث عمومی کارآفرینی و همچنین تبادل تجربیات علاقه‌مندان و فعالان حوزه کارآفرینی و بهره‌گیری از تجربیات رهبران فکری از جمله اهداف این رویداد است.

سعید رضا عابد، معاون تعاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این جلسه با تاکید بر اینکه چنین جلساتی باید به سمت کارهای عملیاتی و اجرایی هدایت شود گفت: با توجه به مشکلات روستاها به دلیل خشکسالی های اخیر و افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها و مشکلات عدیده ای که در این زمینه ایجاد شده است در این جلسه بر لزوم توجه به مشکلات روستاها تأکید می شود.

وی با بیان اینکه وظایف مربوط به دستگاه‌های مرتبط حوزه کارآفرینی از جمله جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، انجمن های صنفی کارآفرینی، اتحادیه های روستایی و غیره به طور مشخص تعریف شده است تصریح کرد: با توجه به اینکه هر یک از این نهادها در زمینه رفع مشکلات روستاها اقدامات بسیاری انجام دادند اما هیچ یک از آنها تاکنون به نتیجه نرسیده است اما با هم افزایی تمامی آنها می توان تهدید موجود را به فرصتی مناسب در راستای تقویت کارآفرینی تبدیل کرد.

معاون تعاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس به تشکیل تعاونی های روستایی و تشکلهای اتحادیه دهیاران توسط این اداره کل در سطح استان اشاره و عنوان کرد: باید در روستاها بر اساس ظرفیت‌های موجود طرح های اشتغال تهیه و با مشارکت مردم اجرایی شود نه اینکه دستگاه ها به صورت پراکنده کار کنند.

وی افزود: طرح هایی که ارائه می شود جز با مشارکت اهالی هر روستا به موفقیت نمی‌رسد و در این زمینه اتحادیه دهیاری ها و تعاونی های روستایی به عنوان بازوی اجرایی دولت می توانند کمک موثری داشته باشند تا اهداف منظور تسریع شود.

معاون تعاون اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با بیان اینکه تمام دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت روستا ها مطلع هستند اظهار کرد: بیشتر افراد نخبه کارآفرینی از دل روستاها برخاسته اند و اینها همان ظرفیت‌های روستاها هستند.

عابد توجه به حوزه کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی، معادن، پرورش انواع زنبور، عقرب، زالو، ماکیان کشت های گلخانه ای و غیره را مهمترین بخشهای توجه به ظرفیت‌های روستاها عنوان کرد و گفت: تقویت آموزش در روستاها و کمک گرفتن از افراد تحصیل کرده تحقق اهداف دولت را به دنبال دارد اما باید این آموزش ها به صورت رایگان و بدون هزینه به مردم ارائه شود.

عابد با اشاره به اینکه وضعیت روستاها به سطحی از بحران رسیده که تمام مسئولان برای حل مشکل بزرگ روستاها در تلاشند تصریح کرد: برگزاری تورهای ترویجی و بازدید از طرح های موفق روستایی با حضور مسئولان مثمر ثمر است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ سال در بحث کارآفرینی انواع آموزش ها ارائه و طرح های مختلف تدوین و تهیه شده است اظهار کرد: در هیچ یک از این طرح ها هدف ایجاد اشتغال و کارآفرینی روستایی نبوده است اما در برهه کنونی چنین امری ضرورت دارد.

علیرضا ظهیر امامی رئیس کانون کارآفرینی استان فارس که اقدامات بسیار ارزشمندی در روستای فاروق در زمینه اشتغال و کارآفرینی انجام داده است نیز در این جلسه به تداوم خشکسالی های اخیر در استان فارس همزمان با کل کشور اشاره کرد و گفت: توسعه فرهنگ کارآفرینی در روستاها مسئله بسیار مهم و سرنوشت سازی است که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی با بیان اینکه در دوره دوم فعالیت کانون کارآفرینان فارس جلسات هم اندیشی برای روستای فاروق برگزار شد تصریح کرد: این روستا به طور اتفاقی به عنوان محور مطالعه و اجرای برخی طرح ها انتخاب شد.

امامی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر تنها ۱۳ رشته قنات از ۲۳ قنات فعال در این روستا جاری است اما آب شیرین و گوارای این قناتها می‌تواند منبع مناسبی برای تولید آب معدنی باشد.

وی به تشریح جزئیات اجرای طرح های ارائه شده در این روستا پرداخت و گفت: طرحی برای فاروق در نظر گرفته شد که طی پنج مرحله اجرا و با بازدید مقامات دولتی از روستا آغاز شد.

امامی عنوان کرد: تولید آب معدنی، پرورش آبزیان، توجه به جاذبه های تاریخی باتوجه به نزدیک بودن به تخت جمشید، حضور شش هزار نفر ساکن در این روستا، وجود باغات مختلف از جمله انار، بادام، سیب، انگور و غیره از جمله ظرفیت های شناسایی شده روستای فایل است.

۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۷
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان فارس |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید